Juba kevadsemestril 2007 sai TTÜ mäeinstituudi tudengite õpperühmadel (bakalaureuse- ja magistriõppes) tunniplaanid koostatud nii, et neljapäevane päev on õppeainetest vaba ja sel päeval toimuvad teadusklubi tegemised nii jätkub see sügissemestrilgi. Kõik tegemistest osavõtud lähevad tudengitel õppetööna arvesse ja seega saavad nad reaalselt teadusklubis tegutsemise eest ainepunkte. Plaanis on korraldad igal neljapäeval seminar ja peale seda, kas väljasõit või sisetöö (mäeinstituudi labories) seega toimub võimalusel igal neljapäeval 4 erinevat üritust. Seoses sellega, et 2007/2008 õppeaastast alustati magistriõppega TTÜ Geoloogia Instituudis on üheks eesmärgiks teadusklubi tegevuses arendada mäeinstituudi ja Geoloogia Instituudi kraadiõppurite vahelist koostööd.
Kiire ülevaade, mida teadusklubilisi sügissemestril ees ootab:
Sügissemestril läbivalt toimub igal semestrinädala neljapäeval seminar, välitöö, kaks sisetööd mäeinstituudi laborites. Lisaks sellele on plaan korraldada iga kuu mõni suurem tegevus:
- mäeinstituudi kraadiõppurite teadusteemade arutelu väljasõidul Kohtla kaevandusmuuseumis
- mäenduse sessiooni korraldamine ja kraadiõppurite osalemine III geoloogia sügiskoolis. Sessioonil toimuvad ettekanded ja mäenduse teemaline grupitöö. (http://geoloogiasygiskool.blogspot.com/)
- TTÜ Geoloogia Instituudi ja mäeinstituudi magistrantide ühine tegevusplaan
- Doktorantide ühistegevus – teadusteemade arutelu
- mäenduse sessiooni korraldamine Energia- ja geotehnika doktorikooli konverentsil Kuressaares. Sessiooni käigus toimuvad ettekanded ning ekskursioon Saaremaa mäeettevõttesse
- tublimate teadusklubiliste ja koostööpartnerite premeerimine diplomiga
Kõik teadusklubi tegevuses tehtav töö on seotud TTÜ Arengukava 2006-2010 alapunktiga 4.3. , mille tulemusena saab õppetöö seotud tihedamalt praktikaga ja tudengid on näinud õpitut oma silmadega. Korraldajad saavad kogemuse tudengite suunamisel ja juhendamisel. Tutvuvad esimese, teise aasta tudengitega põgusamalt, kes instituudis õpivad ja näevad millistes tudengites on potentsiaali saada valitud eriala spetsialistideks.
Kogu tegevus on haridusliku taustaga ja mõeldud tudengite haridustee mitmekesistamiseks, et õppetöö ei koosneks vaid loengutes/harjutustundides käimises, vaid annaks lisaväärtust.
Projekti eesmärgid:
- Tutvustada tudengitele erinevaid aspekte valitud eriala kohta, mida kõrgharidus nõuab.
- Soodustada edukat õppimist ja vähendada väljalangevust.
- Tõsta tudengitööde kvaliteeti.
- Teavitada tudengeid teadustööst.
- Koolitada varakult akadeemilist personali.
- Tihendada suhteid instituudi õppejõudude ja tudengite vahel.
- Näha tulevasi kolleege.
- Tihendada koostööd TTÜ Geoloogia Instituudi ja mäeinstituudi vahel
Teadusklubi tegevus on mõeldud 3+2 õppesüsteemi bakalaureuseõppe tudengitele ning samas on tegevusse kaasatud nii magistrandid kui doktorandid.
Teadusklubi üheks mõõdupuuks on see kui efektiivselt suudetakse süstida tudengitesse teadusejanu. Tegevuse tulemusena peaksid tudengite kursusetööd, aineprojektid jt. tööd saama tõhusamalt seotud teadusliku uurimustööga ja arendustegevusega.. Kraadiõppurid saavad kogemusi nooremate kursuste üliõpilaste juhendamisega (doktorandid juhendavad magistrante, magistrandid oma korda bakalaureuse tudengeid ning vanemad bakalaureuse tudengid nooremaid) ning seeläbi leitakse, kellega oma lõputööteema siduda (kraadiõppurid jagavad alateemasid, et nende endi töö tuleks täiuslikum).
Sama teemaline artikkel ilmus TTÜ üliõpilaskonna lehes Studioosus